Měsíc: Leden 2020

Tom Robbins – Vila Inkognito

Tom Robbins – Vila Inkognito 05.03.2005 – Jan Kapoun (LN) Jestliže předchozí kniha – Kdyř se z teplých krajů vrátí rozpálení invalidé – trpí všemi robbinsovskými nemocemi (zvláště upovídaností a schematičností), román Vila Inkognito z roku 2003 nepřináší výraznou změnu. Díky méně než polovičnímu rozsahu je ale pro čtenáře stravitelnější, a to i navzdory kompoziční …

Tom Robbins – Vila Inkognito Read More »

Loading

Tom Robbins – Parfém bláznivého tance

Tom Robbins – Parfém bláznivého tance 11.07.1996 – JIŘÍ HANUŠ (MF) Kdo si oblíbil černý humor romanopisce Johna Irvinga, autora Světa podle Garpa, určitě si přijde na své nad prózami letos šedesátiletého Toma Robbinse, který se v první polovině osmdesátých stal ve Spojených státech stejně kultovním autorem jako Irving koncem let sedmdesátých. Robbinsova prvotina Další …

Tom Robbins – Parfém bláznivého tance Read More »

Loading

Tom Robbins – Když se z teplých krajů vrátí rozpálení invalidé

Tom Robbins – Když se z teplých krajů vrátí rozpálení invalidé 05.03.2005 – Jan Kapoun (LN) Pro ty, kdo mu vytýkají odklon od reality a jeho knihy označují za neskutečné výmysly, má Robbins jednoduchou odpověď: Kniha neobsahuje realitu, stejně jako hodiny neobsahují čas. Vzdor této metafoře nejsou jeho romány pouze bezúčelnou hrou. Americký prozaik Tom …

Tom Robbins – Když se z teplých krajů vrátí rozpálení invalidé Read More »

Loading

Tom Robbins – Hubené nohy a všechno ostatní

Tom Robbins – Hubené nohy a všechno ostatní 09.01.1999 – JIŘÍ HANUŠ (MF) Příběh země je biosférický epos, v němž jsou herci buď sazeči semen, nebo nosičky vajíček. Hledat politická řešení na problémy lidstva je naprosto nesmyslná činnost, protože problémy lidstva jsou filozofické. Životním posláním lidstva není boj mezi rasami, třídami, národy či ideologiemi, nýbrž …

Tom Robbins – Hubené nohy a všechno ostatní Read More »

Loading

Imre Kertész – Člověk bez osudu

Imre Kertész – Člověk bez osudu 29.03.2003 – EVŽEN GÁL (LN) Devadesátá léta 20. století budou jednou v Maďarsku charakterizována jako léta úspěchů, kdy se maďarské literatuře dostalo (podle mnohých: konečně!) zasloužené pozornosti i v širším evropském měřítku. Je to období, ve kterém jména současných autorů – Péter Esterházy, György Konrád, Péter Nádas aj. přestala …

Imre Kertész – Člověk bez osudu Read More »

Loading

Elfriede Jelineková – Pianistka

Elfriede Jelineková – Pianistka 03.05.2005 – ALEŠ KNAPP (MF) Román Pianistka od loňské laureátky Nobelovy ceny za literaturu Rakušanky Elfriede Jelinekové (1946) je na záložce knihy charakterizován jako „příběh znecitlivělé a vyšinuté učitelky klavíru, která žije v područí své matky a sama se vydá brutalitě svého žáka“. Nečekejme, že nás četba udrží v napětí komplikovanou …

Elfriede Jelineková – Pianistka Read More »

Loading

Elfriede Jelineková – Lačnost (MF)

Elfriede Jelineková – Lačnost 23.02.2006 – ALEŠ KNAPP (MF) Předloňská laureátka Nobelovy ceny za literaturu, rakouská prozaička, divadelní autorka, esejistka a básnířka Elfriede Jelineková (1946) získala toto ocenění mimo jiné za úsilí v boji proti útlaku žen v soukromé, intimní oblasti. Do počátku 90. let byla členkou Komunistické strany Rakouska, dodnes bývá považována za feministickou …

Elfriede Jelineková – Lačnost (MF) Read More »

Loading

Elfriede Jelineková – Lačnost (LN)

Elfriede Jelineková – Lačnost 11.02.2006 – ALENA DVOŘÁKOVÁ (LN) Tělesnost, sexualita, možnosti dorozumění, vztah muže a ženy, člověka a boha – to jsou základní témata románu Lačnost z pera kontroverzní rakouské spisovatelky Elfriede Jelinekové (*1946), nositelky Nobelovy ceny za literaturu. Hrdinka Lačnosti je „osamělá žena, velice pěstěná, ale už ne mladá“. Této Gerti, bývalé učitelce …

Elfriede Jelineková – Lačnost (LN) Read More »

Loading

Scroll to Top