Adam Brookes – Noční dravec

Markéta Pilátová – HN – 13.10.2017

Ty špionážní romány, mezi něž patří v češtině právě vydaný titul Adama Brookese zvaný Noční dravec, vymysleli Angličané a dlouhá léta v nich byli nejlepší. Jejich nejslavnější autoři jako Ian Fleming, Graham Greene či John le Carré měli sami co do činění s povoláním špiona. Reálie si nemuseli cucat z prstu, nepotřebovali rešeršovat hory materiálů. Od konce studené války, jež poskytovala nepřeberné množství zápletek, se ovšem zájem detektivních či špionážních autorů čím dál více soustředí na Čínu. Své příběhy sem zasadili skotský rodák Peter May či klasik severských detektivek Henning Mankell. Je to logické, protože nikdo doopravdy neví, jak přesně autoritářský čínský režim funguje. Zároveň se jedná o zemi, která má velmocenské choutky a vlastní stíny i tajemství. Je dostatečně vzdálená a západní čtenáři zde zažívají podobnou exotiku, jako když kdysi četli romány Grahama Greena z Kuby nebo Vietnamu.

Náš člověk už tedy nepůsobí v Havaně, nýbrž v Pekingu. Tam se odehrává i špionážní román kanadsko-anglického autora Adama Brookese. Oproti jiným romanopiscům má v žánru značnou výhodu: býval zpravodajem BBC Číně a prostředí důvěrně zná. Zjevně nefandí komunistické diktatuře, avšak ani ji neomlouvá, jako to často dělá právě Peter May ve svých posledních čínských detektivkách. Navíc Brookes vystudoval sinologii a kromě Číny působil v Severní Koreji či Mongolsku. Jeho „Asijské obrázky“ mají něco do sebe.

Brookesův román Noční dravec začíná v komunistickém lágru kdesi daleko v poušti na severozápadu Číny, odkud prchá vězeň a intelektuál přezdívaný Burák. Není v pravém slova smyslu vězněm politickým, seděl za vraždu. Útěk se mu povede a Burák se po dvaceti letech ocitá v Pekingu plném pouličních kamer se softwarem na rozeznávání obličejů, internetových kaváren a mobilních telefonů, s nimiž neumí zacházet. Hrdina si začíná budovat novou identitu a obnovuje staré styky s Angličany, pro něž v mládí pracoval jako špion. Jeho osudy se protnou s novinářem na volné noze, jemuž se občas povede dobrá investigativní reportáž. Také on se nechá zatáhnout do šachové špionážní partie – a podobně jako bývalý vězeň Burák si neuvědomuje, že v Číně bude vždy jen postradatelným pěšákem.

Próza Noční dravec se v něčem zdánlivě podobá románům Grahama Greena, z nichž vždy vanula melancholie a přemítání o existenciálních rolích lidí v podobných situacích: těch malých hybatelů dějin, onoho písku v ohromných soukolích vyšších zájmů. Noční dravec je čtení s podobnými ambicemi. Stojí za to vydat se s ním na temný, komplikovaný lov.

Adam Brookes: Noční dravec. Přeložila Irena Steinerová. Nakladatelství Kniha Zlín 2017, 416 stran, 349 korun. Originál.

Kanadský rodák Adam Brookes vyrůstal ve Velké Británii. Jako zahraniční zpravodaj BBC World Service působil v Indonésii, Číně a Spojených státech, kde dnes žije. Pro televizi i rozhlas BBC natáčel reportáže z Iráku, Afghánistánu, Severní Koreje či Mongolska.

Noční dravec je jeho prvním a do češtiny zatím jediným přeloženým románem, v originálu vyšel roku 2014. Druhý titul nazvaný Spy Games následovat o rok později, letos v květnu autor přidal třetí prózu The Spy’s Daughter.

Loading

Scroll to Top