Sarah Hallová – Údolí zkázy

Markéta Musilová – 08.12.2006 (MF)

Píše se rok 1936 a do zapadlého kraje na severu Anglie, pověstného snad jen chovem ovcí a drsnou rázovitostí obyvatel, přijíždí nečekaný návštěvník, mladý bonviván Jack Liggett. Není, jak se místní domnívají, zbloudilým turistou přilákaným nádhernou přírodou, ale zaměstnancem společnosti, jež chystá v údolí převratné změny: postavit přehradu Haweswater, a tím připravit obyvatele o živobytí i střechu nad hlavou.

Tak by se daly shrnout úvodní kapitoly románu Údolí zkázy Sarah Hallové, který vyšel v překladu Gisely Kubrichtové. Mladé britské autorce česky vyšel i zatím poslední román Elektrický Michelangelo, za nějž byla nominována do užšího výběru Bookerovy ceny. Díla mají společné rysy, předně se odehrávají v minulosti, v 60., respektive 30. letech 20. století.

Osudy přírody a lidí Podstatnější je však něco jiného: nezvyklé sepětí spisovatelky s prostředím jejích děl. Romány vykazují neobvyklou autenticitu, jako by šlo spíše o lyricky laděné portréty rodného kraje Hallové, Cumbrie. Z popisu čiší hluboký vztah, který autorka k těmto místům chová, proto se její tvorbě dostalo nálepky „georomán“. „Není nad to, když můžete při četbě slyšet, vnímat, na vlastní kůži pocítit místo, o němž se píše,“ říká.

To je patrně i nejsilnější zbraní prvotiny Údolí zkázy. Autorka tam promítla zážitky z dětství, kdy žila v těsné blízkosti přehrady Haweswater, jež vznikla ve 30. letech na místě zapomenuté zemědělské oblasti. Konec starých dobrých časů, i tak by se dala nazvat fatalistická próza, jež popisuje tragický osud jedné vášnivé lásky a sérii nešťastných událostí, jež provázely farmáře Lightburna a jeho rodinu. V popředí je velmi moderní, na svou dobu nezvykle vzdělaná a emancipovaná Janet, kterou vrhne boj za záchranu údolí právě do náruče Jacka Liggetta.
Jako by lidské osudy byly v symbióze s přírodou kolem: s každým strženým doškem, s každým vyvaleným kamenem lidé přicházejí o víc než o rodné domy a věci v nich. Symbolem boje je staré, opuštěné sídlo, jež ani několikeré pokusy vyhodit ho do povětří nedokážou zlomit. Nakonec padne – a staré, dobré časy končí.

Údolí zkázy je otevřenou analýzou utrpení, bolesti ze ztráty domova a milovaných lidí. Jen naprosto silní, drsným prostředím zocelení lidé dokážou překonat i ty nejkrutější hříčky osudu a nevzdát se: podobně jako je příroda schopná vzpamatovat se i z těch nejnecitlivějších lidských zásahů. Snad i proto je román Údolí zkázy tak působivý. Nehýří velkými slovy či lacinými tématy. Hlavní síla tkví v lidskosti a upřímnosti, se kterou Hallová příběh zkázy jednoho údolí čtenářům nabízí.

Sarah Hallová: Údolí zkázy. BB art, Praha 2006, překlad Gisela Kubrichtová, 259 stran, doporučená cena 199 korun

Loading

Scroll to Top