Pascal Bruckner – Láska k bližnímu

20.04.2006 – ALEŠ KNAPP (MF)

Francouzský prozaik a esejista Pascal Bruckner (1948) se proslavil románem Lunes de fiel (slovní hříčka znamenající žlučovité, hořké líbánky), který pod názvem Hořký měsíc zfilmoval režisér Roman Polanski. Nakladatelství Motto, jež se po jeho uvedení v českých kinech přidrželo otrockého překladu názvu filmu do češtiny, představilo po próze Zloději krásy (1997) nyní i nejnovější Brucknerův román Láska k bližnímu, vydaný francouzsky v roce 2004.

Líčení sadomasochistických bizarností v prapodivném vztahu stárnoucího lékaře a jeho mladičké židovské manželky dodalo Hořkému měsíci skandální charakter. Zprvu se zdá, že neméně provokativní bude i dění Lásky k bližnímu. Třicetiletý absolvent prestižní vysoké školy, politolog Sébastien, žije příkladným rodinným životem a otvírá se mu diplomatická kariéra. Shodou okolností však najde zalíbení ve starších sexuálně neuspokojených ženách a začne si přivydělávat jako prostitut. Navíc vstoupí do jeho života židovská dívka Dora. Ta je mu vášnivou milenkou, ale především osudovou bytostí, jdoucí příkladem v chápání prodejného sexu jako lásky k bližnímu.

Pascal Bruckner je dokonalý profesionál, který nyní ukázal, že umí nenápadně čerpat inspiraci u svých předchůdců i současných zkušenějších romanopisců.

Téma spořádané bytosti provozující bokem prostituci známe z filmu Luise Buňuela Kráska dne, natočeného podle literární předlohy Josepha Kessela z roku 1929. Atraktivitu, již mají pro mladé muže starší dámy chtivé sexu, postihl v jedné pasáži svého nejnovějšího románu Nevědomost Milan Kundera. Bruckner navíc nezapřel svou politickou jasnozřivost a dokáže se v knize vysmát generaci „osmašedesátníků“, prosazujících v 60. letech 20. století uvolnění uplatňovaném v oblasti sexuality nejsou jeho postavy beze zbytku originální, připomeneme-li nepříliš známou erotickou autobiografii Hermanna Brocha, v níž slavný rakouský autor označuje svůj pohlavní život se dvěma milenkami za charitativní akt.

Pascal Bruckner prokázal ve své esejistické knize Pokušení nevinnosti (La tentation de l’innocence, 1992) filozofický nadhled nad náboženskými vírami a nekompromisně se vypořádal s takovým druhem zla, které vzniká z vykupitelské touhy konat dobro. Závěr románu Láska k bližnímu však naznačuje, že autor sám hodlá nyní vystoupit v roli dobrodinného světanápravce. Co zůstalo z dřívějška, je Brucknerova schopnost pojmenovat jednotlivosti pravými jmény, která nyní obzvláště vynikne v kvalitním překladu Dany Melanové.

Jeho ironické břitkosti je však úvodem vystaven i protagonista Lásky k bližnímu Sébastien, reprezentující dnešní mladé neokonzervativce ohánějící se křesťanskými hodnotami. Prazvláštní čtyřúhelník, který se vytvoří mezi hrdinou, jeho klientkami, jeho podváděnou manželkou a milenkou Dorou, dodává románu neobyčejné napětí. To se však na rozdíl od kompozičně dokonale promyšleného Hořkého měsíce postupně vytrácí ve prospěch všeobjímající harmonie, již hodlal protagonista s Dorou prostřednictvím sexu nastolit. Sébastien a jeho přítelkyně tak ve jménu lásky k bližnímu obhospodařují skutečně každého včetně opravdových lidských zrůdiček. Autor sice dvojici výstižně a s notnou dávkou ironie nazývá „proletáři sexu“ a jejich činnost označuje za „mesiášství neřesti“, závěrem se však přece jenom nelze zbavit dojmu, že se s jejich vykupitelským posláním ztotožnil.

Pascal Bruckner: Láska k bližnímu. Přeložila Dana Melanová. Motto 2006, 288 stran, doporučená cena 219 korun.

Loading

Scroll to Top