Luke Pearson – Hilda

Stanislav Šulc – 21.4.2016 (E15)

Komiksově nepříliš invenční nicméně obsahově úžasnou knihou Hilda nakladatelství Paseka představuje dílo mladého britského tvůrce Luka Pearsona (ročník 1987). Ten o sympatické malé dívce lačné dobrodružství vytvořil celou sérii komiksů a Paseka nyní vydává první dvě v jednom svazku. Komiksové povídky jsou jako den a noc. První Hilda a troll celý Hildin svět ustavuje a seznamuje nás s několika jeho podivnými obyvateli. Vedle Hildy je to především její maminka (která Hildě nechává na dnešní standardy až překvapivě mnoho prostoru k dobrodružství), ale také mlčenlivý soused Poleňák (celý ze dřeva) a Hildin zvířecí kamarád Větvík. Právě Větvík a Hilda pak při jedné obchůzce najdou zkamenělého trolla, kterému podle zvyku dají na nos zvoneček. Ani jeden však neví, že to je neuctivé a vlastně týrání trollů. První část komiksu tak je typickým dětským příběhem s poučením, který je sice sympatický a skvěle ztvárněný, ale průměr nepřevyšuje.

To však neplatí pro fantastickou druhou půlku knihy, kterou okupuje příběh Hilda a půlnoční obr. Ve smršti několika zápletek se proplétá celá řada mytologií, najdeme tu historii obrů, pidilidí a mezi tím vším se musí nebohá Hilda snažit urovnat hned několik problémů. Navíc jí hrozí stěhování z krásné venkovské samoty do města, kterému se snaží za každou cenu zabránit.

Právě druhý příběh cele naplňuje slova tuzemského teoretika komiksu Pavla Kořínka, který o Hildě prohlásil, že „jako každou dobrou knihu pro děti lze i Hildina dobrodružství číst znovu a znovu a stále v nich je možné objevovat něco nového. Jedno kdy, jedno kde, jedno v jakém věku“. Především to disciplínám dětské literatury. A Pearson v ní uspěl na výbornou. Malým čtenářům může učarovat pěkná kresba, s postupujícím věkem pak čtenář docení sofistikovanost příběhu, prolínání mytologií i didaktičnost. Hilda se totiž většině dnešním dětským příběhům vymyká a vychovává ke statečnosti, přemýšlení a nápaditosti. To je přitom stále vzácnější a zároveň důležitější. Kdo Hildinu kouzlu propadne, může se v příštím roce těšit na televizní seriál.

Luke Pearson: Hilda. Nakladatelství: Paseka, 2016. Překlad: Martina Knápková. Hodnocení: 80% (originál)

Loading

Scroll to Top