Richard Russo – Zánik Empire Falls

21.04.2005 – Pavel Kraml (tiskali.cz)

Americký román Zánik Empire Falls je projevem renesance velké americké literatury. Autorem této rozsáhlé fresky z amerického zapadákova dnešních dnů je Richard Russo, svébytný pokračovatel odkazu Theodora Dreisera a Johna Steinbecka. V roce 2002 byl Zánik Empire Falls po zásluze odměněn Pulitzerovou cenou.

Richard Russo se narodil 15. července 1949 v Johnstownu ve státě New York. Na Arizonské univerzitě získal v roce 1980 doktorát z americké literatury. Působil jako vysokoškolský učitel v Arizoně, Pensylvánii, Connecticutu, Illinois a Maine. Prózu začal psát pro zábavu, ale již prvotinou Hohawk z roku 1986 slavil úspěch. V roce 1988 následoval román The Risk Pool a v roce 1993 jeho nejúspěšnější kniha Nobody Fools (Nejsem žádný blázen), která se stala předlohou úspěšného filmu. Napsal též román Straight Man. Jeho dosud posledním dílem je Tannersville z roku 2005. Russo žije s manželkou a dvěma dcerami v Maine.

Román Zánik Empire Falls zachycuje tragikomický příběh úpadku fiktivního městečka ve státu Maine. Po krachu zdejšího velkého papírenského a textilního podniku se kdysi prosperující město Empire Falls propadlo do všednosti postindustriálního marasmu. A spolu s ním i jeho obyvatelé, tedy ti, kteří ještě neodešli jinam… Stránky jsou plné vesměs unavených a omšelých postav, loudajících se poloprázdnými ulicemi v kulisách oprýskaných domů s temnými okny.

Miles Roby, hlavní postava románu, je čtyřicátník s dobrým srdcem a nenaplněnými ambicemi. Uvízl v krutém stereotypu – díky osudu i vlastní pasivitě vede tento nedostudovaný vysokoškolák víc než dvacet let omšelé bistro Empire Grill. Pomalu přestává doufat, že mu je všemocná vdova Whitingová, které patří téměř celé městečko, odprodá. Slibem, jež mu kdysi dala, jej zatím léta drží v šachu. Životní odevzdanost, stereotyp a bezmoc se objevují i u dalších postav. Patří k nim především bývalá Milesova manželka Janine, která zažila první orgasmus až po čtyřicítce při nevěře s milencem. Nyní je rozpolcena pochybnostmi o novém sňatku s buranským Waltem, postarším majitelem místního fitnesscentra. Do Milese je od školních let beznadějně zamilována Cindy Whitingová. Tuto nejbohatší dědičku v celém okolí těžká havárie v dětství odkázala na hole a chodítko. Od Milese, který v ní lásku kdysi vyvolal, se jí však dnes dostává jen soucitu. Miles totiž od puberty zamilovaně vzhlíží k číšnici Charlene, jejíž někdejší půvab s přibývajícími lety uvadá. Milesův výtržnický otec Max, celoživotní pobuda, je ztělesněním nezodpovědnosti. V městečku duchů zůstal trčet i jeho mladší syn David. Bývalí Milesovi spolužáci – nynější ředitel školy Otto Meyer a policista Jimmy Minty – jsou další výborně zachycené venkovské typy, stejně jako všemi ponižovaný a otloukaný myč nádobí v Empire Grillu chlapec John Voss.

Milesův život osciluje mezi dvěma póly; tvoří je dvě milované osoby. Minulost pro něho představuje laskavá a krásná maminka Grace, která zemřela na rakovinu (zanechal tenkrát studia, aby se o ni mohl postarat). Budoucností je šestnáctiletá dcera Tick. Milesovy obavy a úzkost, aby po něm Tick nakonec nepřevzala obsluhu v umaštěném bistru Empire Grill, mají kořeny v čase, kdy se proti vůli matky vrátil z univerzity do zapadákova. Častokrát, když zavře oči, jakoby stále slyšel její výčitky: „Vypadni odsud Milesi! Copak ti to nedochází? To, že jsi tady, mě zabíjí.“

Russo uplatňuje vynikající smysl pro psychologii obyvatel amerického maloměsta, je schopen vystihnout bohaté valéry jejich omezenosti a jemné předivo vztahů, jimiž jsou spjati. Patří ke spisovatelům, kteří pro moderní literaturu znovunalézají klasické archetypy rodinných vazeb i umění objevit v banálním příběhu hlubší poetiku. Mistrně dávkovaný sentiment, dějová linie pohrávající si s čtenářovou intuicí i jasný a čistý jazyk činí ze Zániku Empire Falls jednu z nejpozoruhodnějších knih současné americké beletrie. Vnímavému čtenáři, unavenému pokleslou žurnalistikou i jepičí literaturou „talentovaných“ autorů dneška, bych Russův román doporučil už jen z terapeutických důvodů. A také pro zamyšlení: dříve nebo později se nejeden z nás může ocitnout ve svém vlastním Empire Falls. Pokud v něm již není…

Richard Russo: Zánik Empire Falls. Z anglického originálu Empire Falls vydaného nakladatelstvím Vintage Books/Random House v New Yorku roku 2001. Přeložila: Petra Klůfová. Obálku navrhl: Ivan Brůha. Vydalo nakladatelství Euromedia Group k.s. – Ikar v Praze roku 2004. Počet stran: 640. Vydání první.

Loading

Scroll to Top