Irena Obermannová – Nezavěšujte se

24.10.2005 – LUCIE DRAHOŇOVSKÁ (MF)

Co si počít, když je vaše manželství v troskách a vy zůstanete sama s dětmi a ještě k tomu máte hluboko do kapsy? Není nejlepším řešením udělat nad tradičním rodinným modelem tlustý kříž a sdílet trampoty s kamarádkou, která je na tom přinejmenším stejně špatně? Takovým směrem se ubírají myšlenky spisovatelky a scenáristky Ireny Obermannové (1962) v jejím novém románu Nezavěšujte se.

Hrdinky, bývalé spolužačky Sára a Eliška, nevybočují z řad obermannovských žen: obě jsou zralé emancipované intelektuálky kolem čtyřicítky, kterým se manželství ani kariéra nevyvedly. Nastalou situaci řeší pragmaticky: společně s Eliščiným synem Tadeášem a Sářinou dospívající dcerou Valérií se nastěhují do Eliščina domku. Založí v něm idylickou „rodinu moderního typu“, v níž submisivní Eliška převezme roli „milující matky, pečovatelky a udržovatelky rodinného ohně“, zatímco dominantní Sáru „stylizovala do role pracujícího muže-dělníka“, který zajišťuje psaním televizních seriálů finanční chod domácnosti.

Kolotoč absurdních situací se dá do pohybu, když protagonistky začnou provozovat sex po telefonu a Sára pořídí Elišce milence. Los padne na životního ztroskotance Jardu, který se jeví jako „ideální lakmusový papírek tohoto zdravotního aktu“ a postupně se stane nezbytnou součástí jejich bytového interiéru. Ženství, láska, sex. Nebo sex, láska a ženství? Ať už jde o spisovatelku Xénii z Deníku šílené manželky, provozovatelku second handu Matyldu z Matky to chtěj taky, scenáristku Sáru nebo neúspěšnou herečku Elišku z poslední knihy, osudy románových hrdinek Ireny Obermannové se od sebe liší jen nepatrně. Pokaždé jde o nekonformní ženy, které se vrhají do podivných životních dobrodružství, aby se z nich posléze vynořily vyrovnanější a možná i moudřejší.

V tom vyšlapaném terénu autorka sází na nekomplikované vyprávění, rychlé tempo a znalost ženského světa. Nezdráhá se použít provokace, ať už nejnovější teorií přežitého rodinného modelu, přemítáním o vlivu dělohy na sexuální prožitek či filozofováním o užitečnosti telefonního sexu. Příběh však nijak hluboce nezasáhne, působí triviálně a uspěchaně, jako by na sebe autorka chtěla za každou cenu do konce roku upozornit (kniha vychází krátce po jarním titulu Matky to chtěj taky). Proč nevzít Obermannovou za slovo, když k četbě doporučuje „červené kanapíčko“? Pro něj se její příběh opravdu nejlépe hodí.

Irena Obermannová: Nezavěšujte se. Eroika, Praha 2005, 192 stran, doporučená cena 199 korun.

Loading

Scroll to Top